دكتر بيژن عابديان دكتر بيژن عابديان

شناخت بيماري ها و روش هاي درمان آنها

روش‌هاي عمل فيستول مقعدي

روش‌هاي عمل فيستول مقعدي – فيلم عمل جراحي فيستول

آيا عمل جراحي فيستول تنها راه درمان اين بيماري است؟ مي‌دانيم كه اين بيماري در واقع ايجاد نوعي حفره يا مجراي غير طبيعي بين دو عضو از بدن مي‌باشد. اين عارضه بيشتر در ناحيه مقعد و ركتوم شايع است. وقتي بين قسمت انتهايي روده (ركتوم) و ديواره مقعد اتصال ايجاد مي‌شود، فرد به فيستول مقعدي مبتلا شده است.

مشاهده التهاب و تورم در اطراف مقعد، احساس درد، خارش و خونريزي مقعدي از علائم فيستول است كه بيمار ممكن است آنها تجربه كند. مشاهده عكس فيستول مقعدي مي‌تواند به شما كمك كند كه علائم اين عارضه را بهتر بشناسيد. اما براي تشخيص قطعي بيماري بايد به پزشك مراجعه كنيد تا معاينات باليني انجام شود.

فيستول با عفونت همراه است و گاها بيماران شاهد ترشح چرك هستند، بنابراين استفاده از دارو و روش‌هاي خانگي تأثير چنداني در درمان فيستول نخواهد داشت. راهي كه معمولا براي از بين بردن عفونت و مجراي ايجاد شده در اين بيماري توسط پزشك پيشنهاد مي‌شود، عمل فيستول است.

گزينه‌هاي مختلفي در درمان پزشكي اين بيماري وجود دارد كه شامل روش ليزر يا جراحي به روش هاي قديمي است. با در نظر گرفتن شرايط بيمار و هزينه عمل يك گزينه به عنوان درمان قطعي بيماري انتخاب مي‌شود. در ادامه اين مقاله روش‌هاي جراحي فيستول را يك به يك بررسي خواهيم كرد:

جراحي فيستول با روش پلاگين بيولوژيكي

در اين روش نوعي بافت انساني به نام پلاگين بيولوژيكي كه از روده گرفته مي‌شود، به مجراي داخلي ايجاد شده توسط فيستول بخيه زده مي‌شود. اين پلاگين باعث ترميم و رشد بافت جديد در ناحيه بيماري شده و منجر به بهبود و درمان آن خواهد شد. ميزان موفقيت عمل فيستول در اين روش ۸۰% است و نياز به بستري شدن در بيمارستان دارد. به علاوه بيمار بايد ريسك عوارض احتمالي بعد از عمل را هم بپذيرد.

پلاگين بيولوژيكي

فلپ اندواسمنت

يكي ديگر از روش هاي عمل فيستول است كه با استفاده از ساير بافت هاي بدن مثل پوست نواحي اطراف مقعد و يا بخشي از بافت روده، مجراي ايجاد شده ترميم مي‌شود. ريسك عود مجدد بيماري در اين روش بالاست و به همين دليل كمتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

جراحي فلپ

جراحي با ليزر

در حال حاضر يكي از بهترين روش‌هاي موجود، درمان فيستول با ليزر است كه بصورت يك عمل سرپايي و در كمتر از نيم ساعت انجام مي‌شود. ليزر هيچ يك از عوارض عمل را به دنبال ندارد و در صفحه مربوطه مي‌توانيد اطلاعات دقيق تري از نحوه انجام اين درمان را بدست آوريد.

مشاهده مطلب كامل: https://bit.ly/3iuHlsq


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1399/7/13 ساعت: 11 توسط:darmanblog :

نحوه نشستن صحيح در افراد مبتلا به بواسير(هموروئيد)

نحوه نشستن صحيح در افراد مبتلا به بواسير(هموروئيد)

بيماري بواسير (هموروئيد) نوعي بيماري مقعدي است كه ارتباط مستقيمي با نحوه و ميزان نشستن در طول روز دارد. اين بيماري گشاد شدن يا همان تورم سياهرگ ها در مقعد است كه علت اصلي آن تحت فشار قرار گرفتن اين سياهرگ‌ها است. هموروئيد كشنده نيست، اما علائم آزار دهنده آن مي‌تواند كيفيت زندگي فرد را دچار تحول نمايد.

خوشبختانه اين عارضه قابل پيشگيري و درمان است و با رعايت چند نكته ساده و اصلاح سبك زندگي به خصوص در زمينه تغذيه و نشستن صحيح مي‌توان اين بيماري را براي هميشه درمان نمود.

تاثير نشستن‌هاي طولاني مدت بر بواسير

نشستن به مدت طولاني و يا برعكس ايستادن طولاني مدت مي‌تواند زمينه را براي بروز بسياري از بيماري ها از جمله بيماري هاي نشيمنگاهي فراهم كند. اين روش زندگي مي‌تواند فشار قابل توجهي را به ناحيه نشيمنگاه فرد وارد كند. سياهرگ ها را تحت فشار قرار دهد، كه در نتيجه آن فرد دچار هموروئيد مي‌شود.

از آنجايي كه امروزه شرايط كار در اغلب شغل ها از جمله منشيگري، رانندگي، كارمندان و… ايجاب مي‌كند كه مدت طولاني از روز را بنشينيد، پس هيچ راه فراري در اين زمينه وجود ندارد. به اين دسته از افراد توصيه مي‌كنيم، حداقل هر يك ساعت يكبار از جاي خود بلند شده و قدم بزنند و يا در صورت امكان چند حركت ورزشي انجام دهند.

اصلاح نشستن روي توالت

اصلاح نشستن روي توالت براي درمان بواسير

نحوه نشستن صحيح در توالت تاثير بسزايي در بهبودي بواسير دارد، براي اين منظور هر مقدار زاويه بين ران ها و تنه كمتر باشد، عمل دفع راحت تر انجام مي‌گيرد. استفاده از توالت هاي ايراني اين زاويه را ايجاد مي كند و مناسب تر است. اما فشار بسيار زيادي را به زانوها وارد مي‌كند.

در مقابل نشستن روي توالت فرنگي فشار كمتري براي زانو ها دارد اما زاويه اي ۹۰ درجه ميان ران ها و تنه ايجاد مي‌كند كه اصلا مناسب نيست. به همين جهت توصيه مي‌شود، براي استفاده از اين نوع توالت ها حتما از زير پايي استفاده كنيد. تا روده ها در معرض فشار كمتري قرار گيرند.

در كنار اصلاح نشستن، رعايت نكاتي مثلا عدم تاخير در مراجعه به توالت و نيز پرهيز از وارد كردن فشار به مقعد براي دفع تاثير بسيار زيادي در پيشگيري و درمان اين بيماري دارند. همچنين در نظر داشته باشيد كه رعايت نكات بهداشتي در اين امر تاثيرگذار است، به طور مثال بهتر است استفاده از توالت فرنگي را تنها محدود به منزل خود كنيد.

اصلاح نشستن در محيط كار

اصلاح نشستن در محيط كار براي درمان هموروئيد

همان طور كه در قسمت قبل هم توضيح داديم، كارمنداني كه براي مدت طولاني از روز را مي نشينند، بهتر است حداقل هر يك ساعت يكبار از جاي خود بلند شده و قدم بزنند.

نحوه نشستن و نيز استفاده از صندلي هايي با نشيمنگاه مناسب نيز تاثير بسزايي در اين امر دارد. اگر صندلي شما داراي اين مزيت نيست، براي كنترل اين فشار، استفاده از بالش هاي طبي پيشنهاد ميشود. اين بالشها در ناحيه ركتوم داراي فرورفتگي و معمولاً به شكل دونات هستند و فشار وارده بر ناحيه نشيمنگاه را كاهش مي دهند. استفاده از بالش ها براي نشستن بر روي هر سطح سختي كاربرد دارد.

 

دكتر بيژن عابديان


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1399/4/1 ساعت: 12 توسط:darmanblog :

:: مطالب مشابه