آرتروز آرتروز

شناخت بيماري ها و روش هاي درمان آنها

نحوه آشنايي با علائم آرتروز

آرتروز يا آرتريت به معناي التهاب مفصل است. واژه‌ي آرتروز براي توصيف حدود ۲۰۰ بيماري مختلف كه مفصل، بافت‌هاي اطراف مفصلي و ديگر بافت‌هاي همبندي و اسكلتي عضلاني را درگير مي‌كنند استفاده مي‌شود. آرتروز بيماري روماتيسمي است و شايعترين نوع آرتروز، استئوآرتروز است. ديگر بيماري‌هاي شايع روماتيسمي كه به التهاب مفصل مربوط مي‌شوند عبارتند از نقرس، فيبروميالژيا و آرتروز روماتوئيد (RA). برخي از انواع آرتروز، مانند آرتروز روماتوئيد و لوپوس (SLE) مي‌توانند چندين ارگان را درگير كنند و باعث بروز علائم گسترده شوند.

علايم و نشانه‌هاي آرتروز

انواع علائم آرتروز و چگونگي بروز آن‌ها، بسته به نوع آرتروز متفاوت است. علائم آرتروز مي‌تواند به تدريج يا ناگهاني ايجاد شود، اگر كسي هر يك از چهار علامت هشدار دهنده‌ي اصلي زير را تجربه كند، بايد به پزشك مراجعه كند.

درد: درد آرتروز مي‌تواند ثابت يا متغير باشد.

تورم: در برخي از انواع آرتروز، پوست روي مفصل آسيب ديده قرمز و متورم و گرم مي‌شود.

سفتي و خشكي مفصل: خشكي مفصل يك علامت معمول است كه پس از بيدار شدن از خواب در صبح، يا پس از نشستن طولاني مدت پشت ميز، رانندگي طولاني مدت و بعد از ورزش رخ مي‌دهد.

اختلال در حركت مفصل: حركت دردناك مفصل يا خشكي و درد هنگام بلند شدن از روي صندلي مي‌تواند نشان دهنده‌ي آرتروز باشد.

انواع آرتروز و علائم آن‌ها

آرتروز به هفت گروه اصلي شامل:

 1. آرتريت التهابي
 2. آرتروز دژنراتيو(تخريبي) يا مكانيكي
 3. درد اسكلتي عضلاني و بافت نرم
 4. درد‌هاي كمري
 5. بيماري بافت همبند
 6. آرتروز عفوني
 7. آرتروز متابوليك

تقسيم مي‌شوند كه در ادامه به بررسي آن‌ها خواهيم پرداخت.

۱. آرتريت التهابي

كلمه‌ي “آرتروز” به معناي “التهاب مفصل” است، اما اين التهاب ممكن است بر تاندون‌ها و رباط‌هاي اطراف مفصل نيز تاثير بگذارد. التهاب بخشي طبيعي از روند بهبودي بدن يا دفاعي در برابر ويروس‌ها و باكتري‌ها يا پاسخي به آسيب‌هايي مانند سوختگي است. اما در آرتروز‌هاي التهابي، التهاب غير مفيد است و باعث آسيب به سطح مفصلي و استخوان‌هاي زيرين و در نتيجه درد، سفتي و تورم مي‌شود. نمونه‌هايي از آرتريت التهابي عبارتند از:

 • آرتروز روماتوئيد (RA)
 • آرتروز واكنشي
 • اسپونديليت انكيلوزان
 • آرتروز مرتبط با پسوريازيس يا كوليت
مشاوره تلفني با بهترين پزشكان

آرتروز روماتوئيد (RA)

در آرتروز روماتوئيد سيستم ايمني، بافت‌هاي بدن مخصوصا بافت همبند را مورد حمله قرار مي‌دهد و منجر به التهاب مفاصل، درد و تخريب بافت مفصل مي‌شود. غضروف، بافت همبند انعطاف پذير در مفاصل است كه فشار و شوك ايجاد شده توسط حركت مانند راه رفتن و دويدن را كاهش مي‌دهد و از مفاصل محافظت مي‌كند. التهاب مزمن در مايع مفصلي منجر به تخريب غضروف و استخوان مي‌شود. اين امر مي‌تواند منجر به تغيير شكل مفاصل، درد، تورم و قرمزي مي‌شود.

علامت آرتروز روماتوئيد خشكي مفاصل بعد از استراحت طولاني مدت است و باعث ناتواني فرد و كاهش كيفيت زندگي او مي‌شود. از بيماري‌هاي مرتبط با آرتروز روماتوئيد مي‌توان بيماري‌هاي قلبي عروقي مانند بيماري عروق كرونر قلب و سكته‌ي مغزي را نام برد. تشخيص به موقع و زود هنگام آرتروز روماتوئيد به مديريت بهتر علائم كمك مي‌كند و كيفيت زندگي را بهبود مي‌بخشد.

مقايسه زانوي درگير شده با آرتروز روماتوئيد با زانوي سالممقايسه زانوي درگير شده با آرتروز روماتوئيد با زانوي سالم

علائم آرتروز روماتوئيد (RA)

آرتروز روماتوئيد معمولا بر مفاصل دو طرف بدن به طور مساوي تاثير مي‌گذارد. مفاصل مچ دست، انگشتان، زانو و مچ پا بيشترين آسيب را مي‌بينند. علائم مفصلي آرتروز روماتوئيد عبارتند از:

 • خشكي صبحگاهي
 • درد: اغلب در مفاصل يكسان در هر دو طرف بدن وجود دارد.
 • از دست دادن طيف وسيعي از دامنه‌ي حركتي مفاصل همراه با تغيير شكل مفصل
 • درد قفسه‌ي سينه در هنگام تنفس، به علت التهاب لايه‌ي جنب در ريه
 • خشكي چشم و دهان در صورت همراهي با سندروم شوگرن
 • سوزش، خارش و ترشحات چشمي
 • ندول زير پوستي: معمولا نشانه‌اي از شديد بودن بيماري است
 • بي حسي، سوزن سوزن شدن، يا سوزش در دست و پا
 • مشكلات خواب

آرتروز دوران نوجواني

آرتروز دوران نوجواني انواع مختلفي دارد. آرتروز ايديوپاتيك نوجوانان (JIA) كه به عنوان آرتروز روماتوئيد نوجوانان (JRA) نيز شناخته مي‌شود، رايج ترين نوع آرتروز دوران كودكي است. آرتروز دوران كودكي مي‌تواند باعث آسيب دائمي به مفاصل شود و براي آن درماني وجود ندارد. با اين حال ممكن است بيماري براي مدتي خاموش و غيرفعال شود.

علائم آرتروز دوران نوجواني

 • تورم، قرمزي يا گرمي مفصل
 • محدوديت در حركت مفصل
 • لنگش و يا مشكل در استفاده از اندام‌ها
 • تب بالاي ناگهاني
 • بثورات جلدي بر روي تنه و اندام‌ها كه با تب برطرف مي‌شود
 • رنگ پريدگي پوست و تورم غدد لنفاوي
 • آرتروز روماتوئيد نوجوانان مي‌تواند باعث مشكلات چشمي مانند التهاب مشيميه، التهاب عنبيه، قرمزي چشم‌ها، درد چشم، به ويژه هنگام نگاه كردن به نور و تغييرات بينايي شود.

ادامه مطلب در سايت دكترتو


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1399/7/23 ساعت: 12 توسط:darmanblog :

چگونه بهترين داروي بواسير را پيدا كنيم؟

چگونه بهترين داروي بواسير را پيدا كنيم؟

بيماري بواسير كه از آن با نام علمي هموروئيد (hemorrhoid) ياد مي‌شود، يكي از شايع ترين بيماري هاي امروزيست كه نيمي از افراد در طول حيات خود با آن مواجه مي‌شوند. اين بيماري در اثر گشاد شدن سياهرگ هاي مقعدي براي فرد اتفاق مي افتد و به صورت توده هايي در قسمتي از مقعد نمايان مي‌شود. تا كنون چند گونه دارو به عنوان داروي بواسير پيشنهاد شده اند كه آنها را بررسي خواهيم كرد.

در حالت خفيف، اين بيماري اكثرا پس از گذشت چند روز خود به خود بهتر شده و مداوا مي‌شود ولي دسته اي ديگر كه در شرايط وخيمي هستند، نياز به درمان و مداوا از طريق داروي بواسير يا جراحي را دارند.

اين بيماري به دو نوع بواسير خارجي و داخلي تقسيم بندي مي‌شود.

علائم بواسير داخلي، معمولا قابل توجه نيست اما گاهي اوقات، حركت روده ممكن است يك بواسير داخلي را تحريك كرده و باعث خونريزي شود.

در مورد هموروئيد خارجي، ممكن است بيمار علائم شديدتري مثل موارد زير را تجربه كند:

 •  خارش
 •  سوزش
 •  درد و ناراحتي
 •  توده متورم

آشنايي با انواع داروي بواسير (هموروئيد)

جهت انتخاب مناسب ترين داروي بواسير خواندن متن زير توصيه ميشود.

استفاده از محصولاتي كه حاوي استروئيدها هستند را محدود كنيد. زيرا استفاده طولاني مدت ممكن است باعث نازك شدن پوست اطراف مقعد شود.
اگر داروهاي OTC (داروهاي موضعي بدون نسخه) كمكي نمي‌كنند، با پزشك خود صحبت كنيد تا متوجه شويد كه آيا نياز به درمان اضافي داريد يا خير.

در ارتباط با نحوه درمان با داروي بواسير يا هموروئيد بايد عارض شويم كه هيچ نوع دارو تضميني براي درمان بواسير در حال حاضر وجود ندارد ولي داروهايي هستند كه مانع پيشرفت بيماري مي‌شوند و روند بهبودي را سريع تر مي‌كنند.

پماد آنتي هموروئيد

پماد آنتي هموروئيد با نام تجاري ژل آنتي هموروئيد نيز نام برده مي‌شود

پماد و شياف آنتي هموروئيد

مهم ترين مورد مصرف اين نوع شياف و پماد ها جهت درمان دارويي بواسير يا هموروئيد است. زيرا پماد آنتي هموروئيد در قسمت هايي از بدن كه داراي علائمي مانند گشاد شدن رگ ، درد، سوزش، خارش و خونريزي دارند الصاق مي شود.

با تشخيص سريع بيماري و استفاده از پماد آنتي هموروئيد مي توانيد كاملا اين عارضه را برطرف كنيد.
شياف آنتي هموروئيد بايد طي هفت روز و در بازه زماني ۲ بار در روز استفاده شود. استفاده بيشتر داراي عوارض درد، سوزش و خارش مي باشد.

داروي هيدروكورتيزون

از داروي هيدروكورتيزون براي درمان بيماري‌هايي مانند آرتروز يا ورم مفاصل، اختلالات سيستم ايمني بدن، خون و هورمون‌ها، بيماري‌هاي پوستي و چشمي، درمان بواسير، مشكلات تنفسي، سرطان و آلرژي شديد استفاده مي‌شود.
نحوه‌ي عملكرد داروي هيدروكورتيزون در درمان بواسير
استفاده اين دارو باعث كاهش سيستم پاسخ و دفاعي بدن مي‌شود. به طوري كه استفاده آن به مرور زمان عواملي مانند تورم، درد و حساسيت را كاهش مي‌دهد.
نحوه‌ مصرف داروي هيدروكورتيزون و دوز مصرفي
مي توانيد از داروي هيدروكورتيزون به عنوان يك داروي بواسير به صورت خوراكي، طبق دستورالعمل دكتر، استفاده كنيد.
اين دارو را به همراه يك ليوان كامل آب مصرف كنيد، مگر اين‌كه پزشك شما را با روش ديگري راهنمايي كرده باشد. بهتر است داروي هيدروكورتيزون را براي جلوگيري از ناراحتي معده پس از صرف شير يا غذا ميل كنيد. دستورالعمل داخل دارو را به خوبي مطالعه كنيد.

*از اين دارو بدون مشورت با پزشك استفاده نكرده و مصرف آن را نيز قطع نكنيد*

پماد ام جي

يكي از روش‌هاي درمان هموروئيد استفاده از پماد ام جي است كه باعث رفع علائم ناشي از بواسير مي‌شود. پماد مقعدي ام جي داراي فوايد ضد باكتري، ضد قارچ و ضد التهاب است.
همچنين رفع علائم ناشي از بواسير داخلي و خارجي (مانند خونريزي، درد، خارش، سوزش و سنگيني مقعد) از ديگر فوايد اين پماد است. اين محصول حاوي اپليكاتور مقعدي نيز مي‌باشد كه استفاده از آن را راحت مي‌كند.

لوسيون پراموكسين – كالامين

در روش درمان بواسير با پماد پراموكسين پزشك بر اساس ميزان خارش و درد شما (۳ الي ۵ بار در روز) اين دارو را برايتان تجويز مي‌كند.
قبل از استفاده از اين دارو در محل مورد نظر، حتما آن را بر روي پوست داخلي دستتان تست كنيد كه به آن حساسيت نداشته باشيد.
در صورت مشاهده قرمزي، تورم يا سوزش سريعا آن را با آب بشوييد.

 

منبع: https://darman.clinic/


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1399/5/21 ساعت: 13 توسط:darmanblog :

درد مفصل و بيماريهايي كه با آن مرتبط است

گاهي درد مفاصل از بيماري هاي ديگري خبر مي دهد و بايد جدي گرفته شود:

مهمترين علل درد مفصل ي عبارتند از :

تاندنيت : التهاب تاندون يا زردپي هاي اطراف مفاصل كه به آن تاندنيت Tendinitis هم ميگويند موجب بروز دردي ميشود كه به علت نزديكي آن به مفصل در بسياري اوقات در خود مفصل احساس ميشود.

آرتريت : التهاب مفصل يا آرتريت ميتواند به علت بيماري هاي خود ايمني و ايجاد روماتيسم ( مانند روماتيسم مفصلي، اسپونديليت انكيلوزان، لوپوس) ، به علت عفونت مفصل و يا به علت استئوآرتريت يا آرتروز ايجاد شود. بيماري هاي متابوليك مانند نقرس هم ميتوانند موجب التهاب مفصل شوند. در آرتريت مفصل دردناك و متورم شده و دچار خشكي و محدوديت حركت و در مواردي، تغيير شكل ميشود.

بورسيت : التهاب بورس هاي اطراف مفاصل ميتواند موجب بورسيت شود. اين التهاب دردي را ايجاد ميكند كه در مفصل احساس ميشود.

كشيدگي رباط : رباط يا ليگامان هاي اطراف مفاصل ميتوانند به علت دررفتگي هاي مفصلي و يا قرار گرفتن مفاصل در وضعيت هاي نامناسب دچار كشيدگي شوند و اين كشيدگي ميتواند دردي را ايجاد كند كه در خود مفصل احساس ميشود.

مشكلات بيومكانيك مفصل : اشكالاتي در شكل مفصل و يا اشكال در كاركرد رباط هاي صليبي، منيسك، رباط ها و عضلات اطراف مفصل، كندرومالاسي كشكك و بسياري عوامل ديگر ميتوانند موجب درد مفصل شوند.

دلايل ترسناك درد مفصل
درد مفصل در برخي موارد ممكن است به دلايل مهم ديگري باشد. از جمله اين دلايل اين موارد هستند:

درد مفصل زانو نشانه چيست؟
اگر جايي از بدنتان زخمي شود و آن را به خوبي تميز نكنيد، در صورتي كه زخم نزديك مفصل باشد، مي تواند توسط باكتري هايي مانند استافيلوكوكوس اورئوس و يا استرپتوكوك آلوده شود و باعث آرتريت عفوني گردد. اگر متوجه ورم شديد و درد در ناحيه مورد نظر و تب و لرز گشتيد، بايد علت آن را پيگيري كنيد. شايع ترين مفصلي كه آسيب مي بيند، مفصل زانو است، اما باسن، مچ پا و مچ دست نيز آسيب پذيرند. در صورت ابتلا به اين مشكل، ممكن است به آنتي بيوتيك داخل وريدي نياز پيدا كنيد. همچنين ممكن است نياز باشد پزشك چرك مفصل را تخليه كند. آرتريت سپتيك يا عفوني در صورت عدم درمان، مي تواند به عفونت تمام بدن منجر شود كه كشنده است.

 

مشاهده مطلب كامل در www.yjc.ir


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1399/5/4 ساعت: 10 توسط:darmanblog :

:: مطالب مشابه