شناخت بيماري ها و روش هاي درمان آنها شناخت بيماري ها و روش هاي درمان آنها .

شناخت بيماري ها و روش هاي درمان آنها

نحوه آشنايي با علائم آرتروز

آرتروز يا آرتريت به معناي التهاب مفصل است. واژه‌ي آرتروز براي توصيف حدود ۲۰۰ بيماري مختلف كه مفصل، بافت‌هاي اطراف مفصلي و ديگر بافت‌هاي همبندي و اسكلتي عضلاني را درگير مي‌كنند استفاده مي‌شود. آرتروز بيماري روماتيسمي است و شايعترين نوع آرتروز، استئوآرتروز است. ديگر بيماري‌هاي شايع روماتيسمي كه به التهاب مفصل مربوط مي‌شوند عبارتند از نقرس، فيبروميالژيا و آرتروز روماتوئيد (RA). برخي از انواع آرتروز، مانند آرتروز روماتوئيد و لوپوس (SLE) مي‌توانند چندين ارگان را درگير كنند و باعث بروز علائم گسترده شوند.

علايم و نشانه‌هاي آرتروز

انواع علائم آرتروز و چگونگي بروز آن‌ها، بسته به نوع آرتروز متفاوت است. علائم آرتروز مي‌تواند به تدريج يا ناگهاني ايجاد شود، اگر كسي هر يك از چهار علامت هشدار دهنده‌ي اصلي زير را تجربه كند، بايد به پزشك مراجعه كند.

درد: درد آرتروز مي‌تواند ثابت يا متغير باشد.

تورم: در برخي از انواع آرتروز، پوست روي مفصل آسيب ديده قرمز و متورم و گرم مي‌شود.

سفتي و خشكي مفصل: خشكي مفصل يك علامت معمول است كه پس از بيدار شدن از خواب در صبح، يا پس از نشستن طولاني مدت پشت ميز، رانندگي طولاني مدت و بعد از ورزش رخ مي‌دهد.

اختلال در حركت مفصل: حركت دردناك مفصل يا خشكي و درد هنگام بلند شدن از روي صندلي مي‌تواند نشان دهنده‌ي آرتروز باشد.

انواع آرتروز و علائم آن‌ها

آرتروز به هفت گروه اصلي شامل:

 1. آرتريت التهابي
 2. آرتروز دژنراتيو(تخريبي) يا مكانيكي
 3. درد اسكلتي عضلاني و بافت نرم
 4. درد‌هاي كمري
 5. بيماري بافت همبند
 6. آرتروز عفوني
 7. آرتروز متابوليك

تقسيم مي‌شوند كه در ادامه به بررسي آن‌ها خواهيم پرداخت.

۱. آرتريت التهابي

كلمه‌ي “آرتروز” به معناي “التهاب مفصل” است، اما اين التهاب ممكن است بر تاندون‌ها و رباط‌هاي اطراف مفصل نيز تاثير بگذارد. التهاب بخشي طبيعي از روند بهبودي بدن يا دفاعي در برابر ويروس‌ها و باكتري‌ها يا پاسخي به آسيب‌هايي مانند سوختگي است. اما در آرتروز‌هاي التهابي، التهاب غير مفيد است و باعث آسيب به سطح مفصلي و استخوان‌هاي زيرين و در نتيجه درد، سفتي و تورم مي‌شود. نمونه‌هايي از آرتريت التهابي عبارتند از:

 • آرتروز روماتوئيد (RA)
 • آرتروز واكنشي
 • اسپونديليت انكيلوزان
 • آرتروز مرتبط با پسوريازيس يا كوليت
مشاوره تلفني با بهترين پزشكان

آرتروز روماتوئيد (RA)

در آرتروز روماتوئيد سيستم ايمني، بافت‌هاي بدن مخصوصا بافت همبند را مورد حمله قرار مي‌دهد و منجر به التهاب مفاصل، درد و تخريب بافت مفصل مي‌شود. غضروف، بافت همبند انعطاف پذير در مفاصل است كه فشار و شوك ايجاد شده توسط حركت مانند راه رفتن و دويدن را كاهش مي‌دهد و از مفاصل محافظت مي‌كند. التهاب مزمن در مايع مفصلي منجر به تخريب غضروف و استخوان مي‌شود. اين امر مي‌تواند منجر به تغيير شكل مفاصل، درد، تورم و قرمزي مي‌شود.

علامت آرتروز روماتوئيد خشكي مفاصل بعد از استراحت طولاني مدت است و باعث ناتواني فرد و كاهش كيفيت زندگي او مي‌شود. از بيماري‌هاي مرتبط با آرتروز روماتوئيد مي‌توان بيماري‌هاي قلبي عروقي مانند بيماري عروق كرونر قلب و سكته‌ي مغزي را نام برد. تشخيص به موقع و زود هنگام آرتروز روماتوئيد به مديريت بهتر علائم كمك مي‌كند و كيفيت زندگي را بهبود مي‌بخشد.

مقايسه زانوي درگير شده با آرتروز روماتوئيد با زانوي سالممقايسه زانوي درگير شده با آرتروز روماتوئيد با زانوي سالم

علائم آرتروز روماتوئيد (RA)

آرتروز روماتوئيد معمولا بر مفاصل دو طرف بدن به طور مساوي تاثير مي‌گذارد. مفاصل مچ دست، انگشتان، زانو و مچ پا بيشترين آسيب را مي‌بينند. علائم مفصلي آرتروز روماتوئيد عبارتند از:

 • خشكي صبحگاهي
 • درد: اغلب در مفاصل يكسان در هر دو طرف بدن وجود دارد.
 • از دست دادن طيف وسيعي از دامنه‌ي حركتي مفاصل همراه با تغيير شكل مفصل
 • درد قفسه‌ي سينه در هنگام تنفس، به علت التهاب لايه‌ي جنب در ريه
 • خشكي چشم و دهان در صورت همراهي با سندروم شوگرن
 • سوزش، خارش و ترشحات چشمي
 • ندول زير پوستي: معمولا نشانه‌اي از شديد بودن بيماري است
 • بي حسي، سوزن سوزن شدن، يا سوزش در دست و پا
 • مشكلات خواب

آرتروز دوران نوجواني

آرتروز دوران نوجواني انواع مختلفي دارد. آرتروز ايديوپاتيك نوجوانان (JIA) كه به عنوان آرتروز روماتوئيد نوجوانان (JRA) نيز شناخته مي‌شود، رايج ترين نوع آرتروز دوران كودكي است. آرتروز دوران كودكي مي‌تواند باعث آسيب دائمي به مفاصل شود و براي آن درماني وجود ندارد. با اين حال ممكن است بيماري براي مدتي خاموش و غيرفعال شود.

علائم آرتروز دوران نوجواني

 • تورم، قرمزي يا گرمي مفصل
 • محدوديت در حركت مفصل
 • لنگش و يا مشكل در استفاده از اندام‌ها
 • تب بالاي ناگهاني
 • بثورات جلدي بر روي تنه و اندام‌ها كه با تب برطرف مي‌شود
 • رنگ پريدگي پوست و تورم غدد لنفاوي
 • آرتروز روماتوئيد نوجوانان مي‌تواند باعث مشكلات چشمي مانند التهاب مشيميه، التهاب عنبيه، قرمزي چشم‌ها، درد چشم، به ويژه هنگام نگاه كردن به نور و تغييرات بينايي شود.

ادامه مطلب در سايت دكترتو


برچسب: آرتروز، علائم آرتروز، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۲:۲۴:۵۷ توسط:ghazalmah موضوع:

پروكتوسكوپي چيست و چرا تجويز مي‌شود؟

پروكتوسكوپي چيست و چرا تجويز مي‌شود؟

پروكتوسكوپي (Proctoscopy) كه با نام ركتوسكوپي هم شناخته مي‌شود يكي از روش هاي تشخيص بيماري‌هاي انتهاي روده بزرگ و ناحيه مقعد است كه طي آن با استفاده از يك لوله انعطاف‌پذير و باريك داخل ركتوم را معاينه مي‌كنند. اين روش تشخيصي معمولا با بي حسي انجام مي‌شود اما ممكن است بيمار تا حدي درد و فشار را احساس كند. بيهوشي تنها با خواست بيمار انجام مي‌شود.

در چه مواقعي پروكتوسكوپي انجام مي‌شود؟

اگر فرد علائمي داشته باشد كه باعث شود پزشك به بيماري خاصي مشكوك شود، احتمال تجويز اين آزمايش براي تشخيص يا رد احتمال بيماري وجود دارد. پروكتوسكوپي معمولا براي بررسي بيماري‌هاي زير كاربرد دارد:

 • تورم و التهاب ركتوم
 • بررسي دلايل خونريزي مقعدي
 • نمونه برداري از بافت روده يا مقعد
 • تشخيص ديورتيكوليت
 • بررسي بيماري بواسير يا هموروئيد داخلي
 • پوليپ ها و سرطان مقعد و كولوركتال
 • مشكلاتي مثل انسداد روده
 • معاينه ناحيه مقعد بعد از جراحي
 • بررسي علل ايجاد پرولاپس

كارهايي كه قبل از پروكتوسكوپي لازم است انجام شود

آمادگي قبل از ركتوسكوپي بسيار در نتيجه آزمايش تاثيرگذار است، به همين دليل بايد حتما به اين موارد عمل كنيد:

 • در صورتي كه به بيماري خاصي مبتلا هستيد، پزشك خود را در جريان بگذاريد
 • همچنين پزشكتان را از داروهايي كه مصرف ميكنيد مطلع كنيد
 • يك شب قبل از انجام اين آزمايش از خوردن حبوبات، لبنيات و سبزيجات خودداري كنيد
 • همچنين از مصرف نوشيدني هاي كافئين دار و الكلي قبل از آزمايش خودداري كنيد
 • تا حد ممكن از غذاهاي ملين استفاده كنيد تا دچار يبوست نشويد

مراحل انجام اين آزمايش

در ابتدا پزشك با انگشت ناحيه مقعد را بررسي مي كند تا وجود هرگونه ضايعه را تشخيص دهد. سپس با استفاده از بي حسي موضعي لوله پروكتوسكوپ كه در انتهاي آن يك دوربين متصل است وارد مقعد مي‌شود و اين امكان را به پزشك مي دهد كه نواحي داخلي را به خوبي بررسي كند.

پروكتوسكوپ با دميدن هوا به داخل مقعد باعث مي شود داخل كانال ركتوم به خوبي قابل مشاهده باشد.
در صورت نياز ممكن است پزشك در حين انجام اين آزمايش، نمونه برداري هم انجام دهد كه به آن بيوپسي مي‌گويند.
معمولا احساس نياز به تخليه روده طي اين آزمايش احساس مي شود و اين امري طبيعي است.
حداكثر زمان لازم براي پروكتوسكوپي 10 دقيقه است و دوران نقاهت اين روش هم بين يك تا دو روز است.

مشاهده عوارض پروكتوسكوپي

مطالب مشابه: 

كولونوسكوپي


برچسب: پروكتوسكوپي، ركتوسكوپي، كلينيك پايتخت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۳۷:۴۰ توسط:ghazalmah موضوع:

روش‌هاي عمل فيستول مقعدي

روش‌هاي عمل فيستول مقعدي – فيلم عمل جراحي فيستول

آيا عمل جراحي فيستول تنها راه درمان اين بيماري است؟ مي‌دانيم كه اين بيماري در واقع ايجاد نوعي حفره يا مجراي غير طبيعي بين دو عضو از بدن مي‌باشد. اين عارضه بيشتر در ناحيه مقعد و ركتوم شايع است. وقتي بين قسمت انتهايي روده (ركتوم) و ديواره مقعد اتصال ايجاد مي‌شود، فرد به فيستول مقعدي مبتلا شده است.

مشاهده التهاب و تورم در اطراف مقعد، احساس درد، خارش و خونريزي مقعدي از علائم فيستول است كه بيمار ممكن است آنها تجربه كند. مشاهده عكس فيستول مقعدي مي‌تواند به شما كمك كند كه علائم اين عارضه را بهتر بشناسيد. اما براي تشخيص قطعي بيماري بايد به پزشك مراجعه كنيد تا معاينات باليني انجام شود.

فيستول با عفونت همراه است و گاها بيماران شاهد ترشح چرك هستند، بنابراين استفاده از دارو و روش‌هاي خانگي تأثير چنداني در درمان فيستول نخواهد داشت. راهي كه معمولا براي از بين بردن عفونت و مجراي ايجاد شده در اين بيماري توسط پزشك پيشنهاد مي‌شود، عمل فيستول است.

گزينه‌هاي مختلفي در درمان پزشكي اين بيماري وجود دارد كه شامل روش ليزر يا جراحي به روش هاي قديمي است. با در نظر گرفتن شرايط بيمار و هزينه عمل يك گزينه به عنوان درمان قطعي بيماري انتخاب مي‌شود. در ادامه اين مقاله روش‌هاي جراحي فيستول را يك به يك بررسي خواهيم كرد:

جراحي فيستول با روش پلاگين بيولوژيكي

در اين روش نوعي بافت انساني به نام پلاگين بيولوژيكي كه از روده گرفته مي‌شود، به مجراي داخلي ايجاد شده توسط فيستول بخيه زده مي‌شود. اين پلاگين باعث ترميم و رشد بافت جديد در ناحيه بيماري شده و منجر به بهبود و درمان آن خواهد شد. ميزان موفقيت عمل فيستول در اين روش ۸۰% است و نياز به بستري شدن در بيمارستان دارد. به علاوه بيمار بايد ريسك عوارض احتمالي بعد از عمل را هم بپذيرد.

پلاگين بيولوژيكي

فلپ اندواسمنت

يكي ديگر از روش هاي عمل فيستول است كه با استفاده از ساير بافت هاي بدن مثل پوست نواحي اطراف مقعد و يا بخشي از بافت روده، مجراي ايجاد شده ترميم مي‌شود. ريسك عود مجدد بيماري در اين روش بالاست و به همين دليل كمتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

جراحي فلپ

جراحي با ليزر

در حال حاضر يكي از بهترين روش‌هاي موجود، درمان فيستول با ليزر است كه بصورت يك عمل سرپايي و در كمتر از نيم ساعت انجام مي‌شود. ليزر هيچ يك از عوارض عمل را به دنبال ندارد و در صفحه مربوطه مي‌توانيد اطلاعات دقيق تري از نحوه انجام اين درمان را بدست آوريد.

مشاهده مطلب كامل: https://bit.ly/3iuHlsq


برچسب: عمل فيستول، جراحي فيستول، عمل جراحي فيستول، دكتر بيژن عابديان،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۳۸:۵۶ توسط:ghazalmah موضوع:

بيماري بواسير در زنان و علل شايع آن

آشنايي با بيماري بواسير در زنان و علل شايع آن

بر اساس تحقيقات انجام شده بيماري بواسير در زنان شايع تر از مردان است كه علت اين امر را مي‌توان تفاوت در آناتومي بدن زن و مرد دانست. مي‌دانيم كه بواسير يا هموروئيد به گشاد شدن و ايجاد تورم در رگ‌هاي داخلي و خارجي مقعد اطلاق مي‌شود. زنان به دليل تجربه هايي مثل بارداري و زايمان، داشتن رابطه مقعدي، تغييرات هورموني نزديك به عادت ماهانه و … بيشتر به اين عارضه مبتلا مي‌شوند.

علائم اين بيماري در هر فردي متفاوت است اما شايع ترين نشانه‌هاي هموروئيد در زنان شامل خونريزي از مقعد، احساس درد بعد از دفع مدفوع، بيرون زدگي، التهاب و تورم مي‌باشد. تنها حدود پنج درصد از عارضه‌هاي هموروئيدي بدون جراحي و با دارو درمان مي‌شوند.

در ادامه علل ايجاد اين عارضه در زنان را بررسي مي‌كنيم. اگر به دنبال بهترين روش‌هاي درمان بواسير هستيد به صفحه مربوطه مراجعه كنيد.

تغييرات هورموني

هورمون‌ها بر عملكرد اندام هاي مختلف بدن تاثيرگذارند و در دوره‌هاي متفاوت زندگي مثل زايمان، بارداري ،قبل از قاعدگي و يائسگي دچار تغييراتي مي‌شوند كه كاملا طبيعي است. 

تاثير تغييرات هورموني بر متابوليسم كلي بدن، ممكن است يكي از علل ايجاد بواسير در زنان باشد. ابتلا به يبوست گاهي بخاطر تغييرات هورموني قبل از قاعدگي اتفاق مي‌افتد و يبوست رابطه اي مستقيم با هموروئيد دارد. در حقيقت يبوست و سختي مدفوع فشار زيادي را به مقعد وارد مي‌كند و باعث ايجاد آسيب در رگ‌هاي ديواره مقعد و در نهايت بواسير يا هموروئيد مي‌شود.

رابطه مقعدي

برقراري رابطه جنسي از طريق مقعد، مشكلات زيادي براي بدن به همراه دارد. اين امر باعث ايجاد فشار بيش از اندازه در ديواره و عضلات اسفنكتر مقعد و در نهايت منجر به ايجاد آسيب‌هاي جدي مي‌شود.

اين آسيب در عضلات اسفنكتر حتي مي‌تواند باعث بروز بي اختياري در كنترل مدفوع شود. رابطه مقعدي در صورت تكرار يكي از عوامل اصلي ايجاد بواسير در زنان به شمار مي‌رود.

بارداري و زايمان

بي شك بسياري از زناني كه بارداري و زايمان را تجربه كرده اند، به بيماري بواسير يا هموروئيد مبتلا شده اند. تغييرات هورموني و همچنين افزايش وزن و فشار وارده در كانال مقعد مي‌تواند منجر به اين بيماري شود كه در صفحه بواسير در بارداري به طور كامل به آن پرداخته‌ايم.

 

بواسير يا هموروئيد در زنان


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۱۵:۰۵ توسط:ghazalmah موضوع: